• 24 stycznia 2021

pianka do izolacji poddasza

Ceny energii w naszym kraju nieustannie rosną, przez co każdy z nas powinien postarać się o wykonanie we własnym domu rzeczywiście odpowiedniej izolacji cieplnej. Z góry możemy założyć, że dach i strop to dwa elementy które są narażone na utratę ciepła w zdecydowanie największym stopniu – występuje w nich zjawisko tak zwanej konwekcji.

Wielu ludzi popełnia dość poważny błąd kierując się w czasie wybierania odpowiedniego materiału wyłącznie czynnikami takimi jak cena, opór cieplny czy współczynnik lambda. Są to oczywiście bardzo ważne dane, ale mówią nam jedynie o tym, jak konkretny materiał zachowuje się w warunkach laboratorium. Podczas związanych z tym zakupów koniecznie musimy uważać również na sprawy takie jak szczelność czy wytrzymałość danego materiału.

Warto pamiętać ponadto o tym, że odpowiedni materiał nie może być zbyt wrażliwy na działanie najróżniejszych warunków atmosferycznych – w przeciwnym wypadku nigdy nie będziemy do końca pewni tego, jakie warunki będą panowały akurat w naszym domu. Przez bardzo długi czas w całej tej branży zdecydowanie dominowała wełna mineralna, uważana za najbardziej tradycyjny materiał. Jest ona stosunkowo tania i prosta w montażu, ale doświadczenia pokazują, że posiada wiele wad. Przede wszystkim nie daje ona w stu procentach szczelnej izolacji, bowiem występują w niej liczne przerwy robocze i szczeliny, przez które z budynku może uciekać ciepło.

ocoeplenie poddasza piankąBardzo dobrą alternatywą jest tutaj pianka poliuretanowa, która od wielu już lat zdobywa coraz to większą popularność. Można z niej korzystać w praktycznie każdym przypadku, bez względu na to, z jakiego materiału wykonane jest podłoże. Bezpośrednio po nałożeniu pianka wielokrotnie zwiększa swą objętość, szczelnie wypełniając wszystkie przerwy i szczeliny. Pianka poliuretanowa posiada również szereg innych, istotnych tutaj cen. Do najważniejszych z nich należy niska chłonność wody oraz przepuszczalność pary wodnej, dzięki czemu materiał ten tworzy idealną przegrodę. Odprowadza wilgoć na zewnątrz, jednocześnie zatrzymując ciepło w środku budynku – w podobny sposób działają między innymi kurtki alpinistyczne.

Top