• 24 stycznia 2021

Piana PUR

Jeśli naszym celem jest zapewnienie zimą mieszkańcom domu komfortu termicznego, musimy mieć świadomość tego, że realizacja tak zdefiniowanego celu będzie możliwa jedynie wówczas, gdy zadbamy o ocieplenie budynku stojące na wysokim poziomie. Nie każdy podchodzi do tak zdefiniowanego zadania entuzjastycznie, problemem pozostaje bowiem jego wysoki koszt. Nie da się jednak ukryć, że troska o właściwą termoizolację budynku pociąga za sobą także szereg korzyści, z istnienia których dobrze jest zdawać sobie sprawę. 

Pierwsza z nich ma charakter finansowy, intensywne dogrzewanie budynku nie jest bowiem niezbędne nawet wówczas, gdy temperatury spadają poniżej zera. Co więcej, przy nieco wyższych temperaturach można z niego w pełni zrezygnować, co jest niekwestionowanym atutem takiego rozwiązania. Warto też zwrócić uwagę na to, że dom ocieplony jest przyjazny środowisku naturalnemu. Zużywamy w nim mniej paliw opałowych, a to właśnie ich spalanie przyczynia się do tego, że systematycznie rośnie ilość emitowanych do atmosfery i zanieczyszczających ją gazów cieplarnianych. Nie można zapomnieć i o tym, że termoizolacja poprawia też trwałość domu. Przyczynia się do tego, że budynek jest bardziej odporny na anomalie pogodowe oraz uszkodzenia o charakterze mechanicznym, a jednocześnie sprawia, że staje się on znacznie mniej podatny na szkodliwy wpływ promieniowania UV.

Ponieważ jednak termoizolacja to nie jedno działanie, ale szereg kroków, jakie należy podejmować, powinniśmy mieć na uwadze również to, że nie każde rozwiązanie jest tak samo skuteczne. Jeśli więc nie chcemy ponosić niepotrzebnego ryzyka, powinniśmy skoncentrować się przede wszystkim na tych materiałach, które są najczęściej polecane przez specjalistów. Ich lista nie jest wcale krótka, a jednym z najbardziej interesujących wydaje się piana poliuretanowa określana często jako piana PUR. Piana ta zwraca na siebie uwagę z przynajmniej kilku powodów na pierwszy plan wysuwa się zaś to, że charakteryzuje się łatwością montażu i niezmiennością najważniejszych parametrów w czasie. Nie można nie docenić i tego, że piana zapobiega powstawaniu mostków termicznych, te zaś przyczyniają się nie tylko do wychłodzenia budynku, ale również sprawiają, że staje się on bardziej zawilgocony. Piana PUR to zresztą dodatkowa bariera wodna, a choć nie jest to jej podstawowe zadanie – można na nią liczyć również wówczas, gdy zależy nam na izolacji akustycznej nieruchomości. Warto się nią zainteresować również dlatego, że jest odporna na większość stosowanych w domach rozpuszczalników.

Top