• 24 stycznia 2021

Pianka PUR

Przez wiele lat większość domów była ocieplana wełną mineralną, był to praktycznie jedyny dostępny materiał który spełniał wcześniejsze wymogi.

Niestety czas pokazał, że nie jest to idealny materiał, a rachunki za ogrzewanie zimą i chłodzenie latem są z roku na rok coraz większe. Wełna mineralna nie jest trwała, stosunkowo szybko nasiąka wilgocią, a przez to traci właściwości termoizolacyjne. Do tego nie jest materiałem łatwym do aplikacji, kruszy się podczas cięcia i często powoduje reakcje alergiczne u osób ją montujących. Warto więc zastanowić się nad zmianą materiału izolacyjnego dachu – najprostszymi i najszybszym rozwiązaniem jest wymiana na piankę poliuretanową. Jest to w tym momencie najbardziej efektywny sposób zapewnienie skuteczności izolacyjności, wszystkie pozostałe technologie na rynku maja dużo słabsze parametry przewodzenia ciepła. Wełna mineralna przyciąga różnego rodzaju szkodniki i gryzonie, które szybko potrafią spowodować duże szkody, natomiast pianka poliuretanowa nie posiada składników odżywczych, więc nie stanowi pokusy dla żadnych stworzeń które będą buszować nam w ścianach czy dachach.

Do tego jej nakładanie jest szybkie i proste, nie wymaga skomplikowanego sprzętu i można ją umieścić na każdej powierzchni: z drewna, z blachy, cegły, betonu, materiały PVC czy nawet folię. Pianka jest specyficznym materiałem który nie traci swoich właściwości przez cały okres eksploatacji. Istnieją dwa podstawowe rodzaje pianek- zamknięto -komórkowe, które najlepiej nadają się do izolacji dużych hal przemysłowych, oraz otwarto -komórkowe które lepiej sprawdzają się do budynków mieszkalnych. Dzięki temu, że nakładana jest metoda natryskową, można ją zastosować nawet na najbardziej wyszukane kształty ścian i dachów. Jest bezwonna, nie powoduje alergii, nie emituje żadnych szkodliwych dla zdrowia związków, a dodatkowo pełni tez funkcje izolatora hałasu. Przy wymianie nie musimy rozbierać dachu lub części pomieszczeń, wszystko odbywa się wewnątrz budynku. Jeżeli jest dobrze wykonana z materiałami odpowiednio dobranymi do potrzeb budynku, całość inwestycji potrafi się zwrócić maksymalnie do 5 lat.

Top