• 24 stycznia 2021

Termoizolacja domu

Materiały przeznaczone do wykonywania termoizolacji dostępne obecnie na polskim rynku odznaczają się ogromnym wręcz zróżnicowaniem. Należy jednak pamiętać o tym, że wszystkie one posiadają zarówno swoje wady jak i zalety, przez co zupełnie inaczej mogą sprawdzać się w konkretnych przypadkach.

Na samym początku warto wspomnieć o wełnie mineralnej, która jest znana i stosowana od bardzo długiego już czasu. Odznacza się dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi oraz niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła. Równocześnie sam kontakt pochodzącego z niej pyłu z ludzką skórą wywołuje bardzo nieprzyjemne uczucie. Najczęściej jest ona stosowana w suchej zabudowie wnętrz, choć w kwestiach czysto praktycznych o wiele lepiej sprawdza się tutaj styropian.

Po zdecydowaniu się na zastosowanie płyt styropianowych warto upewnić się, że kupujemy płyty posiadające profilowane krawędzie. Pozwalają one na stworzenie znacznie bardziej szczelnej izolacji, bez zbędnych szczelin czy przerw. Dobrym rozwiązaniem jest również układanie płyt tak zwaną metodą mijankową. Do najciekawszych rozwiązań należy obecnie pianka poliuretanowa; nawet zwykłe poddasze ocieplone za jej pomocą robi niezwykłe wrażenie. Daje ona pełne wyciszenie i skuteczną izolację nawet przy mrozach sięgających poniżej 20 stopni. Wykazuje ona bardzo wysoką odporność na wodę oraz wilgoć, nie przepuszcza również powietrza. Jest to materiał wykazujący doskonałe właściwości termoizolacyjne, a przy okazji bardzo trwały który nie wchodzi w reakcje z jakimikolwiek innymi materiałami stosowanymi we współczesnym budownictwie. Świetnie sprawdza się ona w ocieplaniu nawet bardzo skomplikowanych i złożonych konstrukcji dachów i poddaszy. Co więcej, rozwiązanie to wcale nie jest najdroższe wśród wszystkich dostępnych obecnie technologii tego typu.

Top